- Mfr. #:
- 0332005.MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 5A FA 3AB PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, cULus, PSE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Diameter | 6.35 mm |
| MeltingI2t | 6.25 |
| Current-Rating | 5A |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Series | 332 |
| Length | 31.75 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
More Information
Part No. 0332005.MXP is now available at OMO. Request a quote of 0332005.MXP please use the request quote or email us a RFQ.
0332005.MXP Price & Stock
Littelfuse 0332005.MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | 0332005.MXP-LITTELFUSE | 2,000 | - | - | - | 48.36 | 48.04 | 2019-11-23T03:52:43Z |
| Digi-Key | 0332005.MXP-ND | - | - | - | - | 16.82 | 16.82 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Mouser | 576-0332005.MXP | - | 34.21 | 33.01 | 21.40 | 17.67 | 17.67 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| North Star Micro | 0332005.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0332005.MXP due to regional differences or acquisition. 0332005.MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED