- Mfr. #:
- 0362004.V
- Description:
- Cartridge Fuses FUSE 125V FA 8AG 4A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Package-Case | 8AG, 1/4" x 1" |
| Fuse-Size-Group | 8AG (6.25 mm x 25 mm) |
| Diameter | 6.985 mm |
| Current-Rating | 4A |
| Series | 362 |
| Voltage-Rating-DC | 32V |
| Voltage-Rating-AC | 32V |
| Length | 32.72 mm |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| MeltingI2t | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| Approvals | - |
| Color | - |
| Operating-Temperature | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0362004.V, use the request quote form to request 0362004.V pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0362004.V Price & Stock
Littelfuse 0362004.V pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | 0362004.V-LITTELFUSE | 17,780 | - | - | - | 5.35 | 4.85 | 2020-01-24T03:43:20Z |
| Digi-Key | 0362004.V-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Area51-Authorized | 0362004.V | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T05:26:03Z |
| North Star Micro | 0362004.V | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0362004.V due to regional differences or acquisition. 0362004.V may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED