- Mfr. #:
- 0495020.TXA
- Description:
- Automotive Fuses 32V 20A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Approvals | UR |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Indicator-Style | See Through Cover |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Fuse-Size-Group | JCASE 495 |
| Series | JCASE 495 |
| Tradename | JCASE |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Type | Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Cartridge Box Socket |
| Product | Cartridge Box Fuse |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Color | Blue |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Package-Case | Auto Link |
| Voltage-Rating-AC | 32V |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Height | 27 mm |
| Current-Rating | 20A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| MeltingI2t | 1750 |
| Length | 14.1 mm |
| Width | 12 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.555" L x 0.472" W x 1.063" H (14.10mm x 12.00mm x 27.00mm) |
| Resistance | 0.00429 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Diameter | - |
More Information
Request a quote 0495020.TXA at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0495020.TXA In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0495020.TXA Price & Stock
Littelfuse 0495020.TXA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F11141-ND | 9 | 40.45 | 39.05 | 39.05 | 39.05 | 39.05 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Mouser | 576-0495020.TXA | 34 | 38.98 | 37.59 | 24.34 | 20.15 | 20.15 | 2020-02-03T23:00:00Z |
| Nexxon | 0495020.TXA | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | 0495020.TXA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0495020.TXA due to regional differences or acquisition. 0495020.TXA may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED