- Mfr. #:
- 0498060.M
- Description:
- Automotive Fuses 32V 60A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Color | Yellow |
|---|---|
| Indicator-Style | Without Indicator |
| Approvals | UL |
| Mounting-Style | Stud |
| Response-Time | Slow |
| Series | MIDIR |
| Fuse-Size-Group | MIDI |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Bolt Mount |
| Product | Bolt Down Fuse |
| Termination-Style | Bolt Down |
| Type | Blade Terminal and Special Purpose Fuse |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Package-Case | Auto Link |
| Height | 8 mm |
| Current-Rating | 60A |
| Length | 41 mm |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Width | 12 mm |
| Size-Dimension | 1.614" L x 0.472" W x 0.315" H (41.00mm x 12.00mm x 8.00mm) |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Resistance | 0.87 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Diameter | - |
| MeltingI2t | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0498060.M is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0498060.M Price & Stock
Fuses Unlimited 0498060.M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Allied Electronics & Automation | 71360442 | - | 7.10 | 6.69 | 6.15 | 5.72 | 5.72 | 2020-02-04T11:42:19Z |
Alternate Names
Fuses Unlimited has several brands around the world that may have alternate names for 0498060.M due to regional differences or acquisition. 0498060.M may also be known as the following names: