- Mfr. #:
- 0672005.MXE
- Description:
- Cartridge Fuses 5A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CSA, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Series | 672 |
| Current-Rating | 5A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| Voltage-Rating-AC | 250V |
| MeltingI2t | 15.6 |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Color | - |
| Operating-Temperature | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Request a quote 0672005.MXE at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0672005.MXE In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0672005.MXE Price & Stock
Littelfuse 0672005.MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0672005.MXE-ND | - | - | - | - | 4.33 | 4.33 | 2019-12-25T13:57:58Z |
| North Star Micro | 0672005.MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0672005.MXE due to regional differences or acquisition. 0672005.MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED