- Mfr. #:
- 0672006.MXE
- Description:
- Cartridge Fuses 6A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CSA, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Current-Rating | 6A |
| Series | 672 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| Interrupt-Rating | 50 A |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| MeltingI2t | 18 |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| Resistance | 0.0132 Ohms |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Operating-Temperature | - |
| Color | - |
More Information
Part No. 0672006.MXE is now available at OMO. Request a quote of 0672006.MXE please use the request quote or email us a RFQ.
0672006.MXE Price & Stock
Littelfuse 0672006.MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0672006.MXE-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-12-28T13:51:32Z |
| North Star Micro | 0672006.MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0672006.MXE due to regional differences or acquisition. 0672006.MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED