- Mfr. #:
- 0672007.MXE
- Description:
- Cartridge Fuses 7A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CSA, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Current-Rating | 7A |
| Series | 672 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| Interrupt-Rating | 50 A |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| MeltingI2t | 25.8 |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| Resistance | 0.0111 Ohms |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Operating-Temperature | - |
| Color | - |
More Information
The price and lead time for 0672007.MXE depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
0672007.MXE Price & Stock
Littelfuse 0672007.MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0672007.MXE-ND | - | - | - | - | 3.81 | 3.81 | 2019-11-13T13:34:16Z |
| North Star Micro | 0672007.MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0672007.MXE due to regional differences or acquisition. 0672007.MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED