- Mfr. #:
- 0674008.MXE
- Description:
- Cartridge Fuses 8A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CSA, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Current-Rating | 8A |
| Series | 674 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| Interrupt-Rating | 50 A |
| MeltingI2t | 35.4 |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| Resistance | 0.0088 Ohms |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
| Operating-Temperature | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0674008.MXE is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0674008.MXE Price & Stock
Littelfuse 0674008.MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0674008.MXE-ND | - | - | - | - | 5.32 | 5.32 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Nexxon | 0674008.MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0674008.MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0674008.MXE due to regional differences or acquisition. 0674008.MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED