- Mfr. #:
- 0674.800MXE
- Description:
- Cartridge Fuses .8A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Product Category | Fuses |
| Fuse-Type | Fast Blow |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Current-Rating | 800 mA |
| Series | 674 |
| Interrupt-Rating | 50 A |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 10 mm |
| Resistance | 0.122 Ohms |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
More Information
Part No. 0674.800MXE is now available at OMO. Request a quote of 0674.800MXE please use the request quote or email us a RFQ.
0674.800MXE Price & Stock
Littelfuse 0674.800MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0674.800MXE-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-01-01T13:54:44Z |
| North Star Micro | 0674.800MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0674.800MXE due to regional differences or acquisition. 0674.800MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED