- Mfr. #:
- 0675002.DRT4
- Description:
- Cartridge Fuses 2A Glass Body Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Fuse-Type | Time Delay / Slow Blow |
| Type | Specialty Fuses |
| Tradename | Slo-Blo |
| Packaging | Reel |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Series | 675 |
| Unit-Weight | 600 mg |
| Interrupt-Rating | 50 A at 250 VAC |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 2 A |
| Length | 10 mm |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 0675002.DRT4 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 0675002.DRT4,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
0675002.DRT4 Price & Stock
Littelfuse 0675002.DRT4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0675002.DRT4-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-01-05T13:46:59Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0675002.DRT4 due to regional differences or acquisition. 0675002.DRT4 may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED