- Mfr. #:
- 0676.100DRT4
- Description:
- Cartridge Fuses .1A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CSA, UL |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Series | 676 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Interrupt-Rating | 35 A at 250 VAC |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 100mA |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| MeltingI2t | 0.0016 |
| Color | - |
| Operating-Temperature | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0676.100DRT4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0676.100DRT4 Price & Stock
Littelfuse 0676.100DRT4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0676.100DRT4-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-02-11T16:36:00Z |
| Nexxon | 0676.100DRT4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0676.100DRT4 due to regional differences or acquisition. 0676.100DRT4 may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED