- Mfr. #:
- 0677001.MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 1A Glass Body Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CSA, UL, VDE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Series | 677 |
| MeltingI2t | 6.95 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 1A |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
| Operating-Temperature | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0677001.MXEP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0677001.MXEP Price & Stock
Littelfuse 0677001.MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0677001.MXEP-ND | - | - | - | - | 9.02 | 9.02 | 2019-11-24T13:44:59Z |
| Newark | 93K1821 | - | 19.28 | 15.83 | 11.89 | 9.36 | 8.30 | 2019-11-25T10:34:14Z |
| Nexxon | 0677001.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0677001.MXEP due to regional differences or acquisition. 0677001.MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED