- Mfr. #:
- 067701.6MXE
- Description:
- Cartridge Fuses 1.6A Glass Body Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CSA, UL, VDE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Series | 677 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Interrupt-Rating | 35 A |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| MeltingI2t | 18.2 |
| Length | 10 mm |
| Current-Rating | 1.6A |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Resistance | 0.048 Ohms |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| Operating-Temperature | - |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Part No. 067701.6MXE is now available at OMO. Request a quote of 067701.6MXE please use the request quote or email us a RFQ.
067701.6MXE Price & Stock
Littelfuse 067701.6MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 067701.6MXE-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-02-04T16:06:00Z |
| North Star Micro | 067701.6MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 067701.6MXE due to regional differences or acquisition. 067701.6MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED