- Mfr. #:
- 0876.125MRET1P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 3.6X10 .125A FUSE FA PT PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Approvals | cULus, VDE |
|---|---|
| Indicator-Style | Without Indicator |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Series | 876 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 125mA |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| MeltingI2t | 0.02 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0876.125MRET1P is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0876.125MRET1P Price & Stock
Littelfuse 0876.125MRET1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | 0876.125MRET1P | 1,000 | - | - | - | 11.86 | 9.93 | 2019-12-20T16:06:58Z |
| Digi-Key | 0876.125MRET1P-ND | - | - | - | - | 5.68 | 5.68 | 2019-12-20T13:50:18Z |
| North Star Micro | 0876.125MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0876.125MRET1P due to regional differences or acquisition. 0876.125MRET1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED