- Mfr. #:
- 0891005.NXS
- Description:
- Automotive Fuses LP MINI 58V SILVR 5A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Color | Tan |
| Fuse-Size-Group | MINI Low Profile |
| Type | Low Profile Mini Blade Fuse |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | LP MINIR 891 |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, Miniature (Low Profile) |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 7.6 mm |
| Current-Rating | 5A |
| Voltage-Rating-DC | 58 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| MeltingI2t | 22 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 58 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.299" H (10.90mm x 3.80mm x 7.60mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Approvals | - |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0891005.NXS is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0891005.NXS Price & Stock
Littelfuse 0891005.NXS pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F5927-ND | 4,079 | 2.59 | 2.43 | 1.70 | 1.16 | 1.04 | 2019-11-15T13:34:19Z |
| Future Electronics | 0891005.NXS | 5,000 | - | - | - | - | 1.16 | 2019-11-16T00:08:54Z |
| Mouser | 576-0891005.NXS | 5,503 | 2.45 | 2.04 | 1.54 | 1.15 | 1.06 | 2019-11-15T21:18:05Z |
| Verical | 0891005.NXS | 5,000 | - | - | - | - | 1.35 | 2019-11-09T20:13:53Z |
| Newark | 57P5504 | - | - | - | - | - | 1.06 | 2019-11-16T02:53:00Z |
| NAC Semi | XSFP00000175681 | 10,000 | - | - | - | - | 1.25 | 2019-11-15T16:36:05Z |
| Ameya360 | 0891005.NXS | 5,000 | - | - | - | - | 1.22 | 2019-11-15T05:05:47Z |
| Sourceability | 0891005.NXS | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| LCSC | C410970 | 4,635 | - | 0.529 | 0.390 | 0.339 | 0.322 | 2019-11-15T23:15:16Z |
| C Plus Electronics | 0891005.NXS | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | 0891005.NXS | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | 0891005.NXS | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0891005.NXS due to regional differences or acquisition. 0891005.NXS may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED