- Mfr. #:
- 0891010.NXS
- Description:
- Automotive Fuses LP MINI 58V SLVR 10A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Color | Red |
| Fuse-Size-Group | MINI Low Profile |
| Type | Low Profile Mini Blade Fuse |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | LP MINIR 891 |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, Miniature (Low Profile) |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 7.6 mm |
| Voltage-Rating-DC | 58 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Current-Rating | 10A |
| MeltingI2t | 102 |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 58 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.299" H (10.90mm x 3.80mm x 7.60mm) |
| Resistance | 0.008 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Approvals | - |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
The price and lead time for 0891010.NXS depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
0891010.NXS Price & Stock
Littelfuse 0891010.NXS pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4989-ND | 1,130 | 2.60 | 2.44 | 1.70 | 1.16 | 1.04 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Mouser | 576-0891010.NXS | 3,600 | 2.46 | 2.04 | 1.55 | 1.15 | 1.06 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| Verical | 0891010.NXS | 8,258 | - | - | 1.51 | 1.08 | 0.968 | 2020-02-22T17:51:39Z |
| Arrow Electronics | 0891010.NXS | 8,258 | 2.27 | 1.93 | 1.51 | 1.08 | 0.968 | 2020-02-22T16:01:29Z |
| TTI | 0891010.NXS | 1,775 | - | - | 1.20 | 1.02 | 1.02 | 2020-02-22T09:24:35Z |
| Newark | 57P5505 | - | - | - | - | - | 1.06 | 2020-02-22T03:49:50Z |
| Ameya360 | 0891010.NXS | - | - | - | - | - | 1.22 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| North Star Micro | 0891010.NXS | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0891010.NXS | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0891010.NXS due to regional differences or acquisition. 0891010.NXS may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED