- Mfr. #:
- 0977016.MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 500Vac 450Vdc 5x20 TL PT 16A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, PSE |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Series | 977 |
| MeltingI2t | 725 |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Voltage-Rating-AC | 500 V |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Voltage-Rating-DC | 450 VDC |
| Length | 22.5 mm |
| Current-Rating | 16A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A AC, 200A DC |
| Interrupt-Rating | 100 A at 500 VAC/200 A at 450 VDC |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 0977016.MXEP is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 0977016.MXEP,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
0977016.MXEP Price & Stock
Littelfuse 0977016.MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F1686-ND | 279 | 67.60 | 62.75 | 41.03 | 32.58 | 32.58 | 2019-12-27T14:05:04Z |
| element14 APAC | 1865967 | - | 66.33 | 63.94 | 41.72 | 39.33 | 39.33 | 2019-12-28T02:18:43Z |
| Mouser | 576-0977016.MXEP | - | 65.11 | 62.69 | 40.96 | 34.50 | 34.50 | 2019-12-11T16:54:54Z |
| Farnell | 1865967 | - | 36.98 | 32.70 | 26.69 | 26.69 | 26.69 | 2019-12-28T02:58:29Z |
| Newark | 91T3195 | - | - | - | - | 35.04 | 35.04 | 2019-12-28T03:48:25Z |
| Abacus Technologies | 0977016.MXEP | 2,032 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 0977016.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0977016.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0977016.MXEP due to regional differences or acquisition. 0977016.MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED