- Mfr. #:
- 0997015.WXN
- Description:
- Automotive Fuses 58V 15A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Mini Blade Fuse |
| Series | MINIR 997 |
| Fuse-Size-Group | MINI 997 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Color | Blue |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 8.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 58 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| MeltingI2t | 270 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Current-Rating | 15A |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 58 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Resistance | 0.0045 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Approvals | - |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0997015.WXN is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0997015.WXN Price & Stock
Littelfuse 0997015.WXN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F1875-ND | 1,985 | 4.65 | 4.37 | 3.06 | 2.08 | 1.87 | 2020-03-09T12:56:07Z |
| RS Components | 1740676 | 260 | - | 4.80 | 4.80 | 4.40 | 3.80 | 2020-03-09T12:00:16Z |
| RS Components | 1740221 | 1 | 9073.19 | 9073.19 | 9073.19 | 9073.19 | 9073.19 | 2020-03-09T12:00:16Z |
| TTI | 0997015.WXN | 2,850 | - | - | 2.81 | 2.39 | 2.39 | 2020-03-07T08:22:45Z |
| Mouser | 576-0997015.WXN | 3,829 | 4.51 | 3.67 | 2.85 | 2.08 | 1.90 | 2020-03-09T23:21:00Z |
| element14 APAC | 2748836 | 2,515 | 5.01 | 4.07 | 3.16 | 2.31 | 2.11 | 2020-03-07T14:45:09Z |
| Verical | 0997015.WXN | 2,405 | - | - | 2.68 | 2.01 | 1.89 | 2020-03-09T17:49:37Z |
| Arrow Electronics | 0997015.WXN | 2,405 | 4.03 | 3.40 | 2.68 | 2.01 | 1.89 | 2020-03-08T19:20:00Z |
| Farnell | 2748836 | 2,515 | 5.18 | 4.23 | 3.50 | 2.71 | 2.71 | 2020-03-07T03:21:14Z |
| Newark | 79J5394 | 2,515 | 2.53 | 2.53 | 2.32 | 1.99 | 1.99 | 2020-03-09T14:53:29Z |
| NAC Semi | XSFP00000139919 | 6,000 | - | - | - | - | 1.16 | 2020-03-09T20:44:44Z |
| Sourceability | 0997015.WXN | 3,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LCSC | C207027 | 1,819 | 2.13 | 1.60 | 1.41 | 1.34 | 1.34 | 2020-03-08T23:32:37Z |
| Distrelec | 30171937 | - | - | 4.12 | 3.33 | 2.69 | 2.69 | 2020-03-10T00:11:40Z |
| Classic Components | 0997015.WXN | 2,310 | - | - | - | - | - | 2020-03-07T00:33:00Z |
| Nexxon | 0997015.WXN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0997015.WXN | Contact | - | - | - | - | - | 2014-01-29T16:57:42Z |
| Sierra IC | 0997015.WXN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0997015.WXN due to regional differences or acquisition. 0997015.WXN may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED