- Mfr. #:
- 0997020.WXN
- Description:
- Automotive Fuses 58V 20A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Color | Yellow |
|---|---|
| Indicator-Style | Without Indicator |
| Type | Mini Blade Fuse |
| Series | MINIR 997 |
| Fuse-Size-Group | MINI 997 |
| Manufacturer | LITTELFUSE |
| Product Category | IC Chips |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 8.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 58 VDC |
| MeltingI2t | 380 |
| Width | 3.8 mm |
| Current-Rating | 20A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 58 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Resistance | 0.00321 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Approvals | - |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0997020.WXN is available at OMO Electronic.We can offer 0997020.WXN for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0997020.WXN Price & Stock
Littelfuse 0997020.WXN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F1876-ND | 1,840 | 4.66 | 4.38 | 3.06 | 2.09 | 1.88 | 2020-03-10T13:09:02Z |
| TTI | 0997020.WXN | 725 | - | - | 2.80 | 2.34 | 2.34 | 2020-03-10T06:30:21Z |
| Mouser | 576-0997020.WXN | 1,937 | 4.52 | 3.68 | 2.78 | 2.09 | 1.90 | 2020-03-09T23:21:00Z |
| element14 APAC | 2748837 | 1,695 | 5.00 | 4.07 | 3.08 | 2.31 | 2.11 | 2020-03-10T14:08:35Z |
| Verical | 0997020.WXN | 2,120 | - | - | 2.61 | 2.00 | 1.72 | 2020-03-10T17:59:45Z |
| Verical | 0997020.WXN | 1,695 | - | - | - | 1.92 | 1.92 | 2020-03-10T17:59:45Z |
| Arrow Electronics | 0997020.WXN | 2,120 | 4.15 | 3.44 | 2.61 | 2.00 | 1.72 | 2020-03-09T18:54:02Z |
| Arrow Electronics | 0997020.WXN | 22 | 4.15 | 3.44 | 2.61 | 2.00 | 1.73 | 2020-03-09T18:54:02Z |
| Farnell | 2748837 | 1,695 | 5.13 | 4.19 | 3.47 | 2.69 | 2.69 | 2020-03-10T01:58:52Z |
| Newark | 79J5395 | 1,695 | 1.55 | 1.55 | 1.55 | 1.55 | 1.55 | 2020-03-10T03:04:35Z |
| LCSC | C207028 | 648 | 2.16 | 1.57 | 1.36 | 1.29 | 1.29 | 2020-03-10T23:36:55Z |
| Distrelec | 30171938 | - | - | 4.10 | 3.31 | 2.68 | 2.68 | 2020-03-11T00:41:18Z |
| Nexxon | 0997020.WXN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0997020.WXN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0997020.WXN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0997020.WXN due to regional differences or acquisition. 0997020.WXN may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED