- Mfr. #:
- 0AGA01.5V
- Description:
- Cartridge Fuses 1AG 1.5A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Product-Type | Fuse |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Series | AGA |
| Package-Case | 1AG, 1/4" x 5/8" |
| Fuse-Size-Group | 1AG (6.3 mm x 15.9 mm) |
| Voltage-Rating-DC | 125 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| Current-Rating | 1.5A |
| Length | 0.625 in |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 0.625" L (6.35mm x 15.88mm) |
| Diameter | 0.25 in |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Approvals | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| MeltingI2t | - |
| Operating-Temperature | - |
| Color | - |
| Response-Time | - |
More Information
Request a quote 0AGA01.5V at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0AGA01.5V In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0AGA01.5V Price & Stock
Littelfuse 0AGA01.5V pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F5009-ND | 49 | 5.07 | 4.75 | 4.75 | 4.75 | 4.75 | 2020-01-06T13:56:34Z |
| Mouser | 576-0AGA01.5V | 130 | 4.86 | 3.98 | 3.01 | 2.26 | 2.07 | 2020-01-07T01:01:30Z |
| Voyager Components | 0AGA01.5V-LITTELFUSE | 20,515 | - | - | - | 4.14 | 3.76 | 2020-01-07T04:06:33Z |
| Arrow Electronics | 0AGA01.5V | 25 | 4.65 | 3.83 | 3.27 | 3.27 | 3.27 | 2020-01-06T15:39:45Z |
| Arrow Electronics | 0AGA01.5V | 25 | 4.65 | 3.83 | 3.01 | 2.15 | 1.98 | 2020-01-06T15:39:45Z |
| Verical | 0AGA01.5V | 25 | - | - | 3.01 | 2.15 | 1.98 | 2020-01-06T18:28:56Z |
| Verical | 0AGA01.5V | 25 | - | - | 3.27 | 3.27 | 3.27 | 2020-01-06T18:28:56Z |
| Nexxon | 0AGA01.5V | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | 0AGA01.5V | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0AGA01.5V | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0AGA01.5V due to regional differences or acquisition. 0AGA01.5V may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED