- Mfr. #:
- 0AGW020.V
- Description:
- Cartridge Fuses 7AG 20A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | IC Chips |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Fuse |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk |
| Series | AGW |
| Package-Case | 7AG, 1/4" x 7/8" |
| Fuse-Size-Group | 7AG (6.35 mm x 22 mm) |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 32 V |
| Current-Rating | 20A |
| Length | 0.875 in |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 0.875" L (6.35mm x 22.22mm) |
| Diameter | 0.25 in |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | - |
| Response-Time | - |
| Approvals | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| MeltingI2t | - |
| Color | - |
More Information
Part No. 0AGW020.V is now available at OMO. Request a quote of 0AGW020.V please use the request quote or email us a RFQ.
0AGW020.V Price & Stock
Littelfuse 0AGW020.V pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F5034-ND | 20 | 5.59 | 5.26 | 5.26 | 5.26 | 5.26 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Mouser | 576-0AGW020.V | 120 | 5.44 | 4.42 | 3.34 | 2.50 | 2.29 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Voyager Components | 0AGW020.V-LITTELFUSE | 37,210 | - | - | - | 2.82 | 2.34 | 2020-01-20T03:38:27Z |
| Area51-Authorized | 0AGW020.V | - | - | - | - | - | - | 2020-01-19T05:31:02Z |
| C Plus Electronics | 0AGW020.V | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | 0AGW020.V | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0AGW020.V due to regional differences or acquisition. 0AGW020.V may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED