- Mfr. #:
- 0CNN200.V
- Description:
- Automotive Fuses 200AMP 48VDC 125VAC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Approvals | UR |
|---|---|
| Mounting-Style | Stud |
| Series | POWR-GARDR CNN |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Applications | Lift Trucks |
| Product | Lift Truck and Battery Operated Fuse |
| Type | Lift Truck Fuse |
| Features | Indicating |
| Fuse-Type | Fuse Strip |
| Response-Time | Fast |
| Indicator-Style | Element Window |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Package-Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Part-Aliases | CNN200 |
| Fuse-Size-Group | CNN |
| Packaging | Bulk |
| Mounting-Type | Bolt Mount |
| Termination-Style | Bolt Down |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Length | 80.77 mm |
| Voltage-Rating-AC | 75 V |
| Voltage-Rating-DC | 48 VDC |
| Current-Rating | 200A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 2.5kA |
| Interrupt-Rating | 2.5 kA at 75 VAC/48 VDC |
| Diameter | - |
| Class | - |
| Size-Dimension | - |
| Operating-Temperature | - |
More Information
parts# 0CNN200.V is available at OMO Electronic, see description of 0CNN200.V as below .
use the request quote form to request 0CNN200.V price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 0CNN200.V depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
0CNN200.V Price & Stock
Littelfuse 0CNN200.V pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F11171-ND | 6 | 158.30 | 133.95 | 97.42 | 82.19 | 82.19 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Waytek | 47532 | 8 | 69.78 | 61.12 | 50.02 | 46.33 | 46.33 | 2020-02-25T16:26:16Z |
| Mouser | 576-0CNN200.V | 4 | 158.23 | 133.88 | 97.42 | 97.42 | 97.42 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| Voyager Components | 0CNN200.V-LITTELFUSE | 1,390 | - | - | 117.51 | 114.58 | 111.68 | 2020-02-26T04:01:43Z |
| Area51-Authorized | 0CNN200.V | - | - | - | - | - | - | 2020-02-25T05:32:32Z |
| PCX | 0CNN200.V | Yes | - | - | - | - | - | 2020-02-10T20:05:31Z |
| Sierra IC | 0CNN200.V | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0CNN200.V | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0CNN200.V due to regional differences or acquisition. 0CNN200.V may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED