- Mfr. #:
- 10055
- Description:
- ELECTROMECHANICAL MOTOR TIMER, Supply Voltage Min:-, Supply Voltage Max:115VAC, Time Min:0s, Time Max:99999.9h, Panel Cutout Height:-, Panel Cutout Width:-, Product Range:635 Series, Elapsed T
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Wire-Cable-Tie-Type | Standard, Locking |
|---|---|
| Type | Standard |
| Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Part-#-Aliases | PKB_370X48 PKB370X48 |
| Mounting-Type | Free Hanging (In-Line) |
| Color | Clear |
| Features | Can be used indoors and outdoors even under unfavorable industrial conditions |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Product | Cable Ties |
| Series | CLIPLINE PBK |
| Tensile-Strength | 50 lbs (22.7 kg) |
| Bundle-Diameter | 4.02" (102.00mm) |
| Packaging | 1000 per Pkg |
| Length | 1.22' (370.00mm) |
| Width | 0.190" (4.83mm) |
| Unit-Weight | 0.090301 oz |
More Information
The price and lead time for 10055 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
10055 Price & Stock
Starrett 10055 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSC Industrial Supply | 73252322 | - | 1177.96 | 1177.96 | 1177.96 | 1177.96 | 1177.96 | 2019-12-15T02:55:17Z |
Alternate Names
Starrett has several brands around the world that may have alternate names for 10055 due to regional differences or acquisition. 10055 may also be known as the following names:
- LS STARRETT
- STARRETT MICROMETER
- The LS Starrett Company
- Starrett Company