- Mfr. #:
- 1536586
- Description:
- Sensor Cables / Actuator Cables SAC-3P-M12MS/0.6- PUR/B-1L-S180
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Description-Function | Sensor/Actuator cable 3-position |
|---|---|
| Product Category | Sensor Cable - Assemblies |
| Part-#-Aliases | SAC-3P-M12MS/06-PUR/B-1L-S180 SAC3PM12MS06PURB1LS180 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Tradename | PLUSCON Field |
| Gender | Male |
| Color | Black |
| Unit-Weight | 80620 g |
| Current-Rating | 4 A |
| Number-of-Conductors | 3 |
| Connector-End-A-Pin-Count | 3 |
| Connector-End-B-Pin-Count | 3 |
| Voltage-Rating | 24 V |
| Wire-Gauge-AWG | 18 |
| Length | 0.6 m |
| Series | * |
More Information
Part No. 1536586 is now available at OMO. Request a quote of 1536586 please use the request quote or email us a RFQ.
1536586 Price & Stock
Phoenix Contact 1536586 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1536586-ND | - | - | - | 185.80 | 185.80 | 185.80 | 2020-02-11T16:36:00Z |
| RS Components | 2509863374 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-11T09:19:30Z |
| Nexxon | 1536586 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Phoenix Contact has several brands around the world that may have alternate names for 1536586 due to regional differences or acquisition. 1536586 may also be known as the following names:
- PHOENIX
- PHEONIX
- PHO
- PHOENI
- PHX
- PHOE
- PHOENX
- PHOENIX CONTACTS
- PHOENIX CONTACT INC
- Picker Components
- PHOENIX CONT
- PHOENIX CONTAC
- PHEONIX CONTACT
- PHOENIX CONTACT INC - POWER
- Phoenix Contact GmbH & Company
- PHOENIX CONTACT (VA)
- PHOENIX CONTACT POWER
- PHOENIX CONTACT GMBH & CO KG
- PHOENIXUS
- PHOENIX CONTACT GMBH and COKG
- PHÖNIX CONTACT
- Phoenic Contact
- PHENX_CO
- Phoenix Contact Deutschland GmbH
- PHOENIXCAN