- Mfr. #:
- 1547
- Description:
- SPACER/STANDOFF, BRASS, 4.75MM X 6.35MM, Standoff Material:Brass, Thread Size - Metric:-, Thread Size - Imperial:4-40, Standoff Type:Round Female, Body Length:6.35mm, Product Range:Round Plated
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Plating | Zinc |
|---|---|
| Threaded-Unthreaded | Threaded |
| Type | Round Standoff |
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Gender | Female, Female |
| Material | Brass |
| Product Category | Board Spacers, Standoffs |
| Length-Overall | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Between-Board-Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Diameter-Outside | 0.187" (4.75mm) 3/16" |
| Color | - |
| Series | - |
| Features | - |
| Diameter-Inside | - |
| Screw-Thread-Size | #4-40 |
More Information
Part No. 1547 is now available at OMO. Request a quote of 1547 please use the request quote or email us a RFQ.
1547 Price & Stock
Seco Tools 1547 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSC Industrial Supply | 37392727 | - | 278.65 | 278.65 | 278.65 | 278.65 | 278.65 | 2019-11-29T02:51:19Z |
Alternate Names
Seco Tools has several brands around the world that may have alternate names for 1547 due to regional differences or acquisition. 1547 may also be known as the following names:
- Seco