- Mfr. #:
- 1A3TA
- Description:
- DIODE GEN PURP 200V 1A R-1
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Package-Case | R-1 (Axial) |
| Supplier-Device-Package | R-1 |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 200V |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 200V |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1V @ 1A |
| Current-Average-Rectified-Io | 1A |
| Capacitance-Vr-F | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 1A3TA at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
1A3TA Price & Stock
SMC 1A3TA pricing and available inventory.
Alternate Names
SMC has several brands around the world that may have alternate names for 1A3TA due to regional differences or acquisition. 1A3TA may also be known as the following names:
- SMC CORPORATION
- SMSC
- SMC Corporation of America
- SMC CORP
- STANDARD MICROSYSTEM
- STANDARD MICROSYSTEMS CORPORAT
- SMCCRP
- Standard Microsystems
- SMC Corp of America
- SMC DIODE SOLUTIONS
- SMC PNEUM