- Mfr. #:
- 1A5TA
- Description:
- DIODE GEN PURP 600V 1A R-1
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Package-Case | R-1 (Axial) |
| Supplier-Device-Package | R-1 |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 600V |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 600V |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1V @ 1A |
| Current-Average-Rectified-Io | 1A |
| Capacitance-Vr-F | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
More Information
Part No. 1A5TA is now available at OMO. Request a quote of 1A5TA please use the request quote or email us a RFQ.
1A5TA Price & Stock
SMC 1A5TA pricing and available inventory.
Alternate Names
SMC has several brands around the world that may have alternate names for 1A5TA due to regional differences or acquisition. 1A5TA may also be known as the following names:
- SMC CORPORATION
- SMSC
- SMC Corporation of America
- SMC CORP
- STANDARD MICROSYSTEM
- STANDARD MICROSYSTEMS CORPORAT
- SMCCRP
- Standard Microsystems
- SMC Corp of America
- SMC DIODE SOLUTIONS
- SMC PNEUM