- Mfr. #:
- 2SA1215
- Description:
- Trans GP BJT PNP 160V 15A 3-Pin MT-200
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Single |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Transistor-Type | PNP |
| Supplier-Device-Package | MT-200 |
| Packaging | Bulk |
| Frequency-Transition | 50MHz |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 50 @ 5A, 4V |
| Package-Case | 3-ESIP |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 2V @ 500mA, 5A |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 160V |
| Current-Collector-Ic-Max | 15A |
| Power-Max | 150W |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| Series | - |
More Information
parts# 2SA1215 is available at OMO Electronic, see description of 2SA1215 as below .
use the request quote form to request 2SA1215 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 2SA1215 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
2SA1215 Price & Stock
Sanken 2SA1215 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B+D Enterprises | 2SA1215 | 62 | 42.34 | 36.88 | 30.37 | 30.37 | 30.37 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Chip One Stop Global | C1S721000033934 | 90 | - | 282.50 | 230.52 | 230.52 | 230.52 | 2020-04-27T18:29:09Z |
| Classic Components | 2SA1215 | 39 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for 2SA1215 due to regional differences or acquisition. 2SA1215 may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic