- Mfr. #:
- 2SA1295
- Description:
- TRANS PNP 230V 17A MT200
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Single |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Transistor-Type | PNP |
| Supplier-Device-Package | MT-200 |
| Packaging | Bulk |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 50 @ 5A, 4V |
| Frequency-Transition | 35MHz |
| Package-Case | 3-ESIP |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 2V @ 500mA, 5A |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 230V |
| Power-Max | 200W |
| Current-Collector-Ic-Max | 17A |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| Series | - |
More Information
The price and lead time for 2SA1295 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
2SA1295 Price & Stock
Sanken 2SA1295 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B+D Enterprises | 2SA1295 | 198 | 44.18 | 38.77 | 32.38 | 32.38 | 32.38 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Farnell | 1192134 | - | 51.57 | 46.42 | 36.74 | 34.29 | 34.29 | 2019-10-28T19:42:21Z |
| iodParts | 2SA1295 | 674 | - | - | - | - | - | 2019-11-04T03:50:11Z |
| OMO Electronics | 762353 | 1,629 | - | - | 12.94 | 10.91 | 10.91 | 2019-11-04T10:24:34Z |
| Classic Components | 2SA1295 | 3 | - | - | - | - | - | 2019-09-23T16:57:29Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for 2SA1295 due to regional differences or acquisition. 2SA1295 may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic