- Mfr. #:
- 3066
- Description:
- LEARNING THE ART OF ELECTRONICS - A HANDS-ON LAB COURSE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Washers - Bushing, Shoulder |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Material | Fibre |
| Diameter-Outside | 0.417" (10.59mm) |
| Diameter-Shoulder | 0.210" (5.30mm) |
| Diameter-Inside | 0.170" (4.32mm) |
| Thickness-Overall | 0.093" (2.36mm) |
| Length-Below-Head | 0.031" (0.79mm) 1/32" |
| Unit-Weight | 0.012800 oz |
| Series | - |
| Thread-Screw-Hole-Size | #8 |
More Information
Part No. 3066 is now available at OMO. Request a quote of 3066 please use the request quote or email us a RFQ.
3066 Price & Stock
Adafruit Industries 3066 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 485-3066 | 1 | 702.77 | 702.77 | 702.77 | 702.77 | 702.77 | 2019-11-22T11:05:48Z |
| Arrow Electronics | 3066 | 10 | 785.92 | 785.92 | 785.92 | 785.92 | 785.92 | 2019-11-30T16:00:54Z |
| Verical | 3066 | 10 | 785.92 | 785.92 | 785.92 | 785.92 | 785.92 | 2019-11-30T17:44:03Z |
| Adafruit Industries | ADA3066 | - | 562.26 | 562.26 | 562.26 | 562.26 | 562.26 | 2019-11-30T16:20:22Z |
| Newark | 48AC7884 | - | 702.84 | 702.84 | 702.84 | 702.84 | 702.84 | 2019-11-30T03:42:54Z |
Alternate Names
Adafruit Industries has several brands around the world that may have alternate names for 3066 due to regional differences or acquisition. 3066 may also be known as the following names:
- Adafruit
- ADAFRUIT INDUSTRIES LLC
- ADAFRUIT INDUST