- Mfr. #:
- 3081 WH005
- Description:
- HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 100'
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Jacket-Color | White |
|---|---|
| Product Category | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) |
| Jacket-Insulation-Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Ratings | ISO 10993, UL Style 1015/1230 |
| Cable-Type | Hook-Up |
| Conductor-Material | Copper, Tinned |
| Features | Biological Compatibility |
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Voltage | 600V |
| Series | 3081 |
| Conductor-Strand | 105/30 |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Wire-Gauge | 10 AWG |
| Jacket-Insulation-Diameter | 0.184" (4.67mm) |
| Jacket-Insulation-Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C |
More Information
The price and lead time for 3081 WH005 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
3081 WH005 Price & Stock
Alpha Wire 3081 WH005 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 8425668 | 2 | 796.89 | 796.89 | 733.15 | 733.15 | 733.15 | 2020-01-18T14:02:47Z |
| Mouser | 602-3081-100-01 | 2 | 1973.62 | 1491.15 | 1235.35 | 1235.35 | 1235.35 | 2020-01-09T09:03:28Z |
| Electronic Supply | 3081 WH005 | 5,900 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T20:58:36Z |
| Digi-Key | A3081W-100-ND | - | 2913.62 | 2423.35 | 2084.37 | 2084.37 | 2084.37 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Chip One Stop Global | C1S112700464511 | 3 | 999.39 | 999.39 | 999.39 | 999.39 | 999.39 | 2020-01-18T13:08:17Z |
| Area51-Authorized | 3081 WH005 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-18T05:26:55Z |
| Onlinecomponents.com | 3081-WH005 | - | 1931.98 | 1738.87 | 1738.87 | 1738.87 | 1738.87 | 2019-12-29T05:52:53Z |
| PCX | 3081 WH005 | Yes | - | - | - | - | - | 2020-01-07T00:30:18Z |
| Newark | 92F9339 | 4 | 2915.02 | 2225.45 | 2037.39 | 2037.39 | 2037.39 | 2020-01-10T01:42:53Z |
| TME | 3081-WH005 | 1 | 761.34 | 507.57 | 507.57 | 507.57 | 507.57 | 2020-01-17T14:00:49Z |
| Allied Electronics & Automation | 70136080 | 6 | 1897.02 | 1666.24 | 1666.24 | 1666.24 | 1666.24 | 2020-01-18T11:38:06Z |
| Hawk Electronics | 3081-WH005 | - | 1999.48 | 1931.90 | 1847.23 | 1847.23 | 1847.23 | 2020-01-17T16:16:35Z |
| Farnell | 2290786 | - | 643.02 | 567.20 | 567.20 | 567.20 | 567.20 | 2020-01-18T02:57:04Z |
| Farnell | 1742925 | - | 964.13 | 834.31 | 834.31 | 834.31 | 834.31 | 2020-01-18T02:57:04Z |
| North Star Micro | 3081 WH005 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | 3081 WH005 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Alpha Wire has several brands around the world that may have alternate names for 3081 WH005 due to regional differences or acquisition. 3081 WH005 may also be known as the following names:
- ALPHA
- ALP
- ALPH
- ALPHA WIRE COMPANY
- ALPHA WIRE CORP
- ALPHA IND
- ALPHA WIRE CORPORATION
- ALPHA WIRE CO
- ALPHA WIR
- ALPHA WIRE & CABLE
- ALPHA WIRE COMP
- ALPW
- Alpha Wire & Tubing
- ALPHA WIRE COPORATIO
- ALPHA WIRE CORPORATION ACCT#1207
- APLHA WIRE
- ALPHA COMPANY LTD
- ALPHA WIRE COPORATION
- ALPHA DEARBORN
- ALPHA WIRELE
- ALPHA WIRE COMPAGNY
- ALPHA WIRE ACCT#1207
- ALPHA WIRE / DEARBORN
- ALPHA WIRE/EDGE
- ALPHA WIRE|MARKEL