- Mfr. #:
- 416F32013AAR
- Description:
- CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Frequency-Stability | ±30ppm |
|---|---|
| Frequency-Tolerance | ±10ppm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Type | MHz Crystal |
| Operating-Mode | Fundamental |
| Product Category | Crystals |
| Manufacturer | CTS-Frequency Controls |
| Series | 416 |
| Frequency | 32MHz |
| ESR | 200 Ohms |
| ESR-Equivalent-Series-Resistance | 200 Ohm |
| Load-Capacitance | 10pF |
| Tolerance | 10 PPM |
| Package-Case | 1.6 mm x 1.2 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Size-Dimension | 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm) |
| Height | 0.018" (0.45mm) |
| Operating-Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Operating-Temperature-Range | - 10 C to + 60 C |
| Ratings | - |
More Information
Part No. 416F32013AAR is now available at OMO. Request a quote of 416F32013AAR please use the request quote or email us a RFQ.
416F32013AAR Price & Stock
CTS Components 416F32013AAR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 416F32013AAR-ND | - | - | - | - | - | 3.07 | 2019-12-17T13:52:26Z |
| Master Electronics | 416F32013AAR | - | - | - | - | - | 2.63 | 2019-12-18T10:02:58Z |
| Mouser | 774-416F32013AAR | - | 5.53 | 4.64 | 4.10 | 3.24 | 3.24 | 2019-12-16T23:33:09Z |
| Onlinecomponents.com | 416F32013AAR | - | - | - | - | - | 2.63 | 2019-12-18T12:18:07Z |
| Avnet | 416F32013AAR | - | - | - | - | - | 2.97 | 2019-12-18T02:49:34Z |
Alternate Names
CTS Components has several brands around the world that may have alternate names for 416F32013AAR due to regional differences or acquisition. 416F32013AAR may also be known as the following names:
- CTS
- CTS CORP
- CTS CORPORATION
- CTS-Frequency Controls
- CTS Electrocomponents
- CTS Resistor Products
- CTS Electronic Components
- CTS THERMAL MANAGEMENT PRODUCTS
- CTB
- CTS Corporation Resistor/Electrocomponents
- CTS-Micro Division
- CTS CORPORAT
- CTS-Automotive Div
- CTS ELECTRONICS
- CTS Wireless Components Inc
- CTS ELECTROCOMPONENTS (VA)
- CTS-FREQUENCY CONTROLS (VA)
- cts electronic
- CTS RESISTOR PRODUCTS (VA)
- CTS SINGAPORE PTE LTD
- cts resistor/electrocompo
- CTS Corporation Resistor
- CTS ELECTRONICS COMPONENTS INC
- CTS WIRELESS
- CTS CORPORATIO