- Mfr. #:
- 4926-0101
- Description:
- D-Sub Cables 26-26P MDR CBL ASSY TWSTD PAIR 1M
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Jacket Material: | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Type: | Mini D Ribbon Cable |
| Gender: | Male / Male |
| Connector End A: | MDR |
| Connector End B: | MDR |
| Product Type: | D-Sub Cables |
| Product Category: | D-Sub Cables |
| Subcategory: | Cable Assemblies |
| Color: | Beige |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Brand: | 3M Electronic Solutions Division |
| Manufacturer: | 3M |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Wire Gauge - AWG: | 28 AWG |
| Connector End B Pin Count: | 26 Position |
| Connector End A Pin Count: | 26 Position |
| Number of Conductors: | 26 Conductor |
| Length: | 1 m |
| Current Rating: | 1 A |
| Part # Aliases: | 05113881912 80610483630 |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 4926-0101 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
4926-0101 Price & Stock
3M 4926-0101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 3M12129-ND | 66 | 383.13 | 360.56 | 308.73 | 299.72 | 299.72 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| Avnet | 7010396454 | 1 | - | 300.47 | 278.21 | 278.21 | 278.21 | 2020-01-04T03:43:12Z |
| Mouser | 517-4926-0101 | - | 383.13 | 360.57 | 308.76 | 308.76 | 308.76 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| Heilind Electronics | MMM7010396454 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-04T16:36:16Z |
| Newark | 32AC5520 | 1 | - | 443.96 | 398.92 | 385.38 | 385.38 | 2020-01-04T03:52:14Z |
| Newark | 55M3388 | - | 443.96 | 443.96 | 398.92 | 385.38 | 385.38 | 2020-01-04T03:52:14Z |
| North Star Micro | 4926-0101 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
3M has several brands around the world that may have alternate names for 4926-0101 due to regional differences or acquisition. 4926-0101 may also be known as the following names:
- 3M COMPANY
- MMM
- 3M TOUCH SYSTEMS
- 3M CORP
- 3MTOUCH
- 3M COMP
- 3M Electronic Solutions Division
- 3M ELECTRICAL SPEC
- 3M Scotch
- 3M PREFERRED CONVERTER
- 3M (TC)
- 3M CORPORATION
- 3M - ISD
- 3M-CO
- 3M Electronic Specialty
- 3M HONG KONG LTD
- 3M ESM
- THE 3M CO
- 3M GROUP
- 3M-SCC
- 3M PELTOR
- 3m Electrical Products Div
- 3M - EPD
- 3M/R
- 3m Ohesd