- Mfr. #:
- 5624
- Description:
- Fixed Inductors 2500uH 10%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±10% |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Radial |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Material-Core | Ferrite |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | 5600 |
| DC-Resistance-DCR | 499 mOhm Max |
| Inductance | 2.5mH |
| Current-Rating | 2.2A |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Size-Dimension | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height-Seated-Max | 1.110" (28.19mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
5624 is available at OMO Electronic.We can offer 5624 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
5624 Price & Stock
Honeywell 5624 pricing and available inventory.
Alternate Names
Honeywell has several brands around the world that may have alternate names for 5624 due to regional differences or acquisition. 5624 may also be known as the following names:
- HONEY
- HONEYWEL
- HON
- HONEYW
- Honeywell Sensing and Control
- HONEYWELL INTERNATIONAL INC
- HONEYWELL SENSING & CONTROL
- HONEYWELL S&C
- HONE
- HONEYWELL SENSING
- HONEYWE
- HNY
- Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
- HONEYWELL INC
- MICRO SWITCH/HONEYWELL
- Honeywell International
- HNYWEL
- Honeywell SSEC
- Honeywell/Microswitch
- HONEYWELL INTERNATIO
- HONEYWELL ELECTROCORP
- HONEYWELL SENSING & CONTROLS
- HONEYWELL SENSOTEC
- HONEYWELL PTE LTD
- HONEYWELL M&PS