- Mfr. #:
- 5625
- Description:
- MAX-LOC F3 3/4 90 (.375-.437)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±10% |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Radial |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Material-Core | Ferrite |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Inductance | 5mH |
| Series | 5600 |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Current-Rating | 1.5A |
| Size-Dimension | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height-Seated-Max | 1.110" (28.19mm) |
| DC-Resistance-DCR | 1.08 Ohm Max |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 5625 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 5625,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
5625 Price & Stock
Coilcraft 5625 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zoro | G2228256 | Yes | 161.53 | 161.53 | 161.53 | 161.53 | 161.53 | 2020-04-15T02:10:58Z |
Alternate Names
Coilcraft has several brands around the world that may have alternate names for 5625 due to regional differences or acquisition. 5625 may also be known as the following names:
- COIL
- COILCRAFT INC
- COILCRAF
- COI
- COILCR
- CLC
- COILC
- CONN
- USA
- COILCRA
- COLICRAFT
- COL
- COILCFT
- COICFT
- COILCRFAT
- COLCRAFT
- COILCRF
- Coilcraft Hong Kong Ltd
- COILCRAFT /ROHS
- COILCRAFT EUROPE
- Coilcraft Incorporated
- COILCRFT
- COILCRAFT T/R
- COILCRAT
- COTLCRAFT