- Mfr. #:
- 5628
- Description:
- Fixed Inductors 500uH 10%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shielding: | Unshielded |
|---|---|
| Termination Style: | Radial |
| Application: | Power |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| RoHS: | N |
| Brand: | J.W. Miller |
| Subcategory: | Inductors, Chokes & Coils |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Product: | Fixed Inductors |
| Product Type: | Fixed Inductors |
| Manufacturer: | Bourns |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Maximum DC Resistance: | 85 mOhms |
| Maximum DC Current: | 6.5 A |
| Inductance: | 500 uH |
| Tolerance: | 10 % |
| Length: | 1.5 in |
| Diameter: | 1.5 in |
| Lead Spacing: | 1.06 in |
| Termination: | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
5628 is available at OMO Electronic.We can offer 5628 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
5628 Price & Stock
TE Connectivity / AMP 5628 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | 5628 | 219 | 62.29 | 62.29 | 62.29 | 62.29 | 62.29 | 2019-12-12T12:08:00Z |
| Master Electronics | 5628 | 219 | 62.29 | 62.29 | 62.29 | 62.29 | 62.29 | 2019-12-12T10:07:12Z |
Alternate Names
TE Connectivity / AMP has several brands around the world that may have alternate names for 5628 due to regional differences or acquisition. 5628 may also be known as the following names:
- AMP/TYCO
- TYCO/AMP
- TYCO ELECTRONICS AMP
- TE Connectivity / AMP Brand
- AMP/Tyco Electronics
- AMP/TE Connectivity
- TE Connectivity AMP Connectors
- TE CNTY - AMP
- TE Connectivity / Tyco Electronics AMP
- TE/AMP
- APPLICATION TOOLING
- AMP ASSEMBLIES COMM
- AMP/TYCO ELECTR
- TYCO ELECTRONICS AMP ITALIA S
- AMP INC
- TYCO/AMP INC
- TE CONNECTIVITY AMP (VA)
- AMP FROM TE CONNECTIVITY
- TYCO ELECTRONICS AMP (VA)
- TYCO COLOMBIA
- AMP Connectors/TE Connectivity
- AMP INCORPORATED (TYCO ELECTRONICS
- TE Connectivity / Hartman Brand
- TE CONNECTIVITY / AMP BRA
- TYCO INC (AMP)
- TE Connectivity AMP Connectors