- Mfr. #:
- 56SDP36-01-2-AJN
- Description:
- Switch Rotary DP Flatted Shaft Solder Lug 0.2A 115VAC 30VDC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Contact-Finish | Silver |
|---|---|
| Features | Shaft and Panel Sealed |
| Product Category | Rotary Switches |
| Mounting-Type | Panel Mount, Through Hole |
| Termination-Style | PC Pin |
| Contact-Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Manufacturer | Grayhill Inc. |
| Actuator-Type | Flatted (3.17mm Dia) |
| Circuit-per-Deck | DP5T |
| Contact-Material | Brass |
| Index-Stops | Adjustable |
| Depth-Behind-Panel | 9.58mm |
| Actuator-Length | 9.53mm |
| Series | 56 |
| Angle-of-Throw | 36° |
| Voltage-Rating-DC | 30V |
| Current-Rating | 200mA (AC/DC) |
| Number-of-Poles-per-Deck | 2 |
| Voltage-Rating-AC | 115V |
| Number-of-Decks | 1 |
| Number-of-Positions |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
56SDP36-01-2-AJN Price & Stock
Grayhill 56SDP36-01-2-AJN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 1190382 | 34 | 173.17 | 173.17 | 160.92 | 150.95 | 150.95 | 2020-04-25T02:45:08Z |
| Digi-Key | 56SDP36-01-2-AJN-ND | - | - | - | 92.97 | 92.97 | 92.97 | 2020-04-24T13:07:06Z |
| Sager Electronics | 56SDP36-01-2-AJN | - | - | - | 101.13 | 70.61 | 70.61 | 2020-04-25T12:49:24Z |
| Avnet | 56SDP36-01QAJN | - | - | - | 69.15 | 65.08 | 65.08 | 2020-04-25T01:29:48Z |
| RS Components | 6906743 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-23T23:30:53Z |
| Farnell | 1190382 | 34 | 158.17 | 125.77 | 113.07 | 113.07 | 113.07 | 2020-04-25T02:01:53Z |
| Farnell | 2134125 | 16 | 163.01 | 163.01 | 163.01 | 163.01 | 163.01 | 2020-04-25T02:01:53Z |
| Newark | 14M6795 | 16 | 131.72 | 109.41 | 86.75 | 82.08 | 82.08 | 2020-04-24T11:27:42Z |
| Avnet Europe | 56SDP36-01-2-AJN | - | - | - | 109.75 | 101.57 | 101.57 | 2020-04-25T07:59:40Z |
| Allied Electronics & Automation | 70450692 | - | 105.45 | 94.90 | 89.66 | 89.66 | 89.66 | 2020-04-25T10:54:18Z |
| NetroFlash | 56SDP36-01-2-AJN | 604 | - | - | - | - | - | 2020-04-23T18:17:58Z |
Alternate Names
Grayhill has several brands around the world that may have alternate names for 56SDP36-01-2-AJN due to regional differences or acquisition. 56SDP36-01-2-AJN may also be known as the following names:
- GRAYHILL INC
- GRAY
- GRA
- GREYHILL
- GRAYHIL
- GRAYHL
- GRAYH
- GRAYHI
- GRAYHILL INC (VA)
- GRAYHILL SWITCHES
- GRAYHILL INCORPORATED
- GRY
- GRAYHILL/NON