- Mfr. #:
- 5700E
- Description:
- Knobs & Dials SKIRTED KNOBS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Material: | Plastic |
| Manufacturer: | Ohmite |
| Brand: | Ohmite |
| Indicator Style: | Line on Top |
| Product Type: | Knobs & Dials |
| Product Category: | Knobs & Dials |
| Subcategory: | Knobs & Dials |
| Product: | Knobs |
| Design: | Fluted |
| Type: | Cylindrical Knob |
| Packaging: | Bulk |
| Color: | Black |
| Series: | 5000E |
| Height: | 16 mm |
| Outside Diameter: | 13 mm |
| Shaft Diameter: | 1/4 in |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
We can supply Ohmite 5700E, use the request quote form to request 5700E pirce, Ohmite Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
5700E Price & Stock
Ohmite 5700E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 588-5700E | 70 | 18.01 | 17.10 | 15.20 | 15.20 | 15.20 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| Digi-Key | 5700E-ND | - | - | 17.58 | 17.58 | 17.58 | 17.58 | 2019-11-25T13:43:53Z |
| element14 APAC | 1789310 | - | - | 18.67 | 16.60 | 14.53 | 14.53 | 2019-11-23T02:25:28Z |
| Newark | 61R9682 | - | - | 15.41 | 13.65 | 11.54 | 11.54 | 2019-11-23T03:57:33Z |
| Allied Electronics & Automation | 70582924 | - | - | 15.83 | 15.34 | 12.52 | 12.52 | 2019-11-25T11:30:21Z |
| North Star Micro | 5700E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Ohmite has several brands around the world that may have alternate names for 5700E due to regional differences or acquisition. 5700E may also be known as the following names:
- OHM
- OHMITE MANUFACTURING
- OHMI
- OHMITE MFG CO
- OHMT
- OHMIT
- OHMITE MANUFACTURING COMPANY
- Ohmite Manufacturing Co
- OHIMITE
- ARCOL/OHMITE
- Ohmite Resistor
- 0HMITE
- OHMITE/VI
- OHMITE (VA)
- COMPONENT SOLUTIONS INC
- OHMITE ELECTRONICS
- OHMITE MANUFACT
- OHMITE/NONE
- Ohmite Ceramics
- OHMITE CERAMICS RESISTOR DIV
- OHMITE HOLDING LLC
- OHMITE/78'S
- OHMITE Corporation
- Ohmite Manufacturing (Memcor Div)