- Mfr. #:
- 5701
- Description:
- Device Carrier, Single, Velostat, Hinged, 1.55 x 1.01 x 0.46 in
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Type | Toroidal |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| DC-Resistance-DCR | 8 mOhm Max |
| Series | 5700 |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Current-Rating | 11A |
| Inductance | 10μH |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height-Seated-Max | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 5701 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
5701 Price & Stock
3M 5701 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Newark | 48AC4263 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-17T03:44:27Z |
| North Star Micro | 5701 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
3M has several brands around the world that may have alternate names for 5701 due to regional differences or acquisition. 5701 may also be known as the following names:
- 3M COMPANY
- MMM
- 3M TOUCH SYSTEMS
- 3M CORP
- 3MTOUCH
- 3M COMP
- 3M Electronic Solutions Division
- 3M ELECTRICAL SPEC
- 3M Scotch
- 3M PREFERRED CONVERTER
- 3M (TC)
- 3M CORPORATION
- 3M - ISD
- 3M-CO
- 3M Electronic Specialty
- 3M HONG KONG LTD
- 3M ESM
- THE 3M CO
- 3M GROUP
- 3M-SCC
- 3M PELTOR
- 3m Electrical Products Div
- 3M - EPD
- 3M/R
- 3m Ohesd