- Mfr. #:
- 5702
- Description:
- Fixed Inductors 25uH 15%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Type | Phase Rotation Indicator |
| Manufacturer | Greenlee Communications |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Specifications | Detects the Rotary Field of Three-Phase Systems |
| Ratings | CAT III 600V |
| Packaging | Bulk |
| Unit-Weight | 8.000001 oz |
| Series | 5700 |
| Current-Rating | 5.5A |
| Inductance | 25μH |
| Frequency-Test | 1kHz |
| DC-Resistance-DCR | 14 mOhm Max |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height-Seated-Max | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
We can supply Bourns Inc. 5702, use the request quote form to request 5702 pirce, Bourns Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
5702 Price & Stock
Auto Meter 5702 pricing and available inventory.
Alternate Names
Auto Meter has several brands around the world that may have alternate names for 5702 due to regional differences or acquisition. 5702 may also be known as the following names: