- Mfr. #:
- 570FAB000110DG
- Description:
- Programmable Oscillators Differential/single-ended; I2C programmable XO; 10-1417 MHz
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product: | XO |
|---|---|
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Silicon Labs |
| Manufacturer: | Silicon Laboratories |
| Series: | Si570 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Programmable Oscillators |
| Product Category: | Programmable Oscillators |
| Subcategory: | Oscillators |
| Output Format: | LVDS |
| Type: | I2C Programmable |
| Current Rating: | 99 mA |
| Length: | 7 mm |
| Frequency Stability: | 61.5 PPM |
| Duty Cycle - Max: | 55 % |
| Package / Case: | 5 mm x 7 mm |
| Width: | 5 mm |
| Supply Voltage - Max: | 2.75 V |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.25 V |
| Load Capacitance: | 15 pF |
| Frequency: | 10 MHz to 810 MHz |
| Height: | 1.65 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
570FAB000110DG is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
570FAB000110DG Price & Stock
Silicon Labs 570FAB000110DG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 570FAB000110DG-ND | - | - | - | 256.65 | 256.65 | 256.65 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| iodParts | 570FAB000110DG | 17 | - | - | - | - | - | 2020-01-30T13:17:57Z |
| Dana Microsystems | 570FAB000110DG | 1,507 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Sierra IC | 570FAB000110DG | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Silicon Labs has several brands around the world that may have alternate names for 570FAB000110DG due to regional differences or acquisition. 570FAB000110DG may also be known as the following names:
- SILICON LAB
- SILICON LABORATORIES
- SILICON LABORATORIES INC
- SILICON
- SCL
- SILABS
- SLAB
- SIL LABS
- SILICON LABO
- SILICON LABORATORIES INC (VA)
- silicon labories
- Silicon Labs / Bluegiga
- Sillicon Labs
- SILICON LABORATORIES INTERNATIONAL PTE LTD
- SILABSTOOLS
- SILICON LABS(RoHS)