- Mfr. #:
- 5714
- Description:
- TC 5714 1 1/2 NEOP. K.O. PLUG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Type | Toroidal |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| DC-Resistance-DCR | 850 mOhm Max |
| Series | 5700 |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Current-Rating | 1.75A |
| Inductance | 1.25mH |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height-Seated-Max | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 5714 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
5714 Price & Stock
Fan Mats 5714 pricing and available inventory.
Alternate Names
Fan Mats has several brands around the world that may have alternate names for 5714 due to regional differences or acquisition. 5714 may also be known as the following names: