- Mfr. #:
- 5717
- Description:
- TC 5717 3 NEOPR. K.O. PLUG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Type | Toroidal |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | 5700 |
| Inductance | 500μH |
| Current-Rating | 4A |
| Frequency-Test | 1kHz |
| DC-Resistance-DCR | 150 mOhm Max |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height-Seated-Max | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
5717 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
5717 Price & Stock
Thomas & Betts 5717 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sager Electronics | 5717 | - | 192.10 | 165.77 | 156.20 | 156.20 | 156.20 | 2019-11-23T14:11:00Z |
| Newark | 77H8219 | - | - | 234.48 | 193.01 | 186.47 | 186.47 | 2019-11-23T03:57:33Z |
| Allied Electronics & Automation | 71128231 | - | - | 109.36 | 93.74 | 93.74 | 93.74 | 2019-11-23T11:57:46Z |
| Sierra IC | 5717 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Thomas & Betts has several brands around the world that may have alternate names for 5717 due to regional differences or acquisition. 5717 may also be known as the following names:
- T&B
- T&B/ANSLEY
- ANSLEY
- THOMAS AND BETTS
- THOMAS & B
- UNION
- THOMAS & BETTS CORP
- THOMAS & BETTES
- Thomas & Betts (T&B)
- THOMAS & BET
- Thomas & Betts Electrical
- TNB
- ABB - THOMAS & BETTS
- THOMAS AND BETT
- THOM & BETTS
- T & B ANSL
- TYCO T&B
- THOMAS & BETTS CORP ELECTRICAL
- THOMAS&BE
- Steel City
- Thomas & Betts/Ansley
- THOMAS & BETTS POWER
- ANSL
- Blackburn/Elastimold
- THOMAS & BETTS (ABB)