- Mfr. #:
- 5718
- Description:
- 4 NEOPR. K.O. PLUG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Type | Toroidal |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | 5700 |
| DC-Resistance-DCR | 330 mOhm Max |
| Current-Rating | 2.5A |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Inductance | 1.1mH |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height-Seated-Max | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
We can supply Bourns Inc. 5718, use the request quote form to request 5718 pirce, Bourns Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
5718 Price & Stock
Generac 5718 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zoro | G2465477 | Yes | 105.65 | 105.65 | 105.65 | 105.65 | 105.65 | 2019-12-09T02:18:18Z |
Alternate Names
Generac has several brands around the world that may have alternate names for 5718 due to regional differences or acquisition. 5718 may also be known as the following names: