- Mfr. #:
- 5720
- Description:
- TAPE SPLICE KITS- SHIELDED CABLE (3 SPLICES/KIT)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Type | Toroidal |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | 5700 |
| Inductance | 4.5mH |
| DC-Resistance-DCR | 2.64 Ohm Max |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Current-Rating | 1.25A |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height-Seated-Max | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
5720 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
5720 Price & Stock
3M 5720 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Newark | 31M9225 | - | 10814.40 | 10231.54 | 9713.54 | 9713.54 | 9713.54 | 2019-11-09T02:43:34Z |
Alternate Names
3M has several brands around the world that may have alternate names for 5720 due to regional differences or acquisition. 5720 may also be known as the following names:
- 3M COMPANY
- MMM
- 3M TOUCH SYSTEMS
- 3M CORP
- 3MTOUCH
- 3M COMP
- 3M Electronic Solutions Division
- 3M ELECTRICAL SPEC
- 3M Scotch
- 3M PREFERRED CONVERTER
- 3M (TC)
- 3M CORPORATION
- 3M - ISD
- 3M-CO
- 3M Electronic Specialty
- 3M HONG KONG LTD
- 3M ESM
- THE 3M CO
- 3M GROUP
- 3M-SCC
- 3M PELTOR
- 3m Electrical Products Div
- 3M - EPD
- 3M/R
- 3m Ohesd