- Mfr. #:
- 5723
- Description:
- Fixed Inductors 1800uH 15%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Type | Toroidal |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | 5700 |
| DC-Resistance-DCR | 550 mOhm Max |
| Current-Rating | 2.5A |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Inductance | 1.8mH |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height-Seated-Max | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
parts# 5723 is available at OMO Electronic, see description of 5723 as below .
use the request quote form to request 5723 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 5723 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
5723 Price & Stock
Auto Meter 5723 pricing and available inventory.
Alternate Names
Auto Meter has several brands around the world that may have alternate names for 5723 due to regional differences or acquisition. 5723 may also be known as the following names: