- Mfr. #:
- 5730
- Description:
- 3/C Low Voltage Splice Kit 5730, Concentric Neutral
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±15% |
|---|---|
| Type | Toroidal |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Package-Case | Radial |
| Material-Core | Powdered Iron |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Equipment-Type | DC Current Meter |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Inductance | 70μH |
| Series | 5700 |
| DC-Resistance-DCR | 50 mOhm Max |
| Current-Rating | 3A |
| Size | 2.50 in |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Size-Dimension | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Range | 0 - 500 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
| Height-Seated-Max | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 5730 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 5730,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
5730 Price & Stock
3M 5730 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Newark | 45P1704 | - | 958.11 | 890.04 | 773.33 | 773.33 | 773.33 | 2019-11-22T03:14:42Z |
| Allied Electronics & Automation | 70475872 | - | 827.11 | 802.33 | 711.31 | 653.45 | 653.45 | 2019-11-22T12:34:07Z |
Alternate Names
3M has several brands around the world that may have alternate names for 5730 due to regional differences or acquisition. 5730 may also be known as the following names:
- 3M COMPANY
- MMM
- 3M TOUCH SYSTEMS
- 3M CORP
- 3MTOUCH
- 3M COMP
- 3M Electronic Solutions Division
- 3M ELECTRICAL SPEC
- 3M Scotch
- 3M PREFERRED CONVERTER
- 3M (TC)
- 3M CORPORATION
- 3M - ISD
- 3M-CO
- 3M Electronic Specialty
- 3M HONG KONG LTD
- 3M ESM
- THE 3M CO
- 3M GROUP
- 3M-SCC
- 3M PELTOR
- 3m Electrical Products Div
- 3M - EPD
- 3M/R
- 3m Ohesd