- Mfr. #:
- 573100D00010G
- Description:
- Heat Sink Passive D PAK/TO-252 SMD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Top Mount |
|---|---|
| Material-Finish | Tin |
| Product Category | Thermal - Heat Sinks |
| Package-Cooled | TO-252 (DPak) |
| Designed-for | TO-252 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Attachment-Method | SMD Pad |
| Packaging | Reel |
| Shape | Rectangular |
| Product | Heat Sinks |
| Material | Copper |
| Heatsink-Material | Copper |
| Manufacturer | Aavid Thermalloy |
| Thermal-Resistance-Natural | 15°C/W |
| Thermal-Resistance | 15 C/W |
| Thermal-Resistance-Forced-Air-Flow | 12.5°C/W @ 600 LFM |
| Height | 10.16 mm |
| Part-#-Aliases | 041639 |
| Width | 0.900" (22.86mm) |
| Power-Dissipation-Temperature-Rise | 0.75W @ 30°C |
| Height-Off-Base-Height-of-Fin | 0.400" (10.16mm) |
| Length | 0.315" (8.00mm) |
| Diameter | - |
| Series | * |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
573100D00010G Price & Stock
Aavid Thermalloy 573100D00010G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 573100D00010GCT-ND | 22,848 | 6.93 | 6.62 | 6.04 | 6.04 | 6.04 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Digi-Key | 573100D00010GTR-ND | 22,750 | - | - | - | 4.82 | 4.21 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Avnet | 573100D00010G | 2,500 | - | - | - | - | 10.58 | 2020-02-19T03:48:25Z |
| Future Electronics | 573100D00010G | 10,233 | 15.30 | 13.17 | 9.94 | 9.94 | 9.94 | 2020-02-19T00:24:31Z |
| Future Electronics | 573100D00010G | 198,000 | - | - | - | 11.36 | 11.36 | 2020-02-19T00:24:31Z |
| Mouser | 532-573100D00010G | 10,819 | 6.93 | 6.62 | 6.04 | 5.12 | 5.12 | 2020-02-18T01:01:20Z |
| Ameya360 | 573100D00010G | 14,500 | - | - | - | 7.60 | 7.60 | 2020-02-11T04:29:56Z |
| Sager Electronics | 573100D00010G | 37,958 | - | - | - | 3.82 | 3.52 | 2020-02-19T14:09:01Z |
| Verical | 573100D00010G | 7,500 | - | - | - | 4.72 | 4.18 | 2020-02-18T17:52:59Z |
| Verical | 573100D00010G | 4,043 | - | 11.15 | 10.80 | 10.26 | 10.26 | 2020-02-18T17:52:59Z |
| Verical | 573100D00010G | 5,500 | - | - | - | 12.07 | 12.07 | 2020-02-18T17:52:59Z |
| Arrow Electronics | 573100D00010G | 7,500 | - | - | - | 4.72 | 4.18 | 2020-02-19T16:05:05Z |
| Arrow Electronics | 573100D00010G | 4,043 | 11.33 | 11.15 | 10.80 | 10.26 | 10.26 | 2020-02-19T16:05:05Z |
| Farnell | 1703173 | 356 | 18.09 | 18.09 | 13.47 | 11.58 | 11.58 | 2020-02-19T02:50:19Z |
| Farnell | 2413147 | 1,000 | - | - | - | 16.37 | 15.10 | 2020-02-19T02:50:19Z |
| Newark | 83K8890 | 356 | 19.32 | 18.06 | 15.40 | 15.40 | 15.40 | 2020-02-19T03:58:31Z |
| Newark | 29AC0420 | 2,500 | - | - | - | - | 10.08 | 2020-02-19T03:58:31Z |
| Newark | 28X4668 | 1,000 | - | - | - | 12.32 | 11.48 | 2020-02-19T03:58:31Z |
| Avnet Europe | 041639 | 6,250 | - | - | - | - | 5.00 | 2020-02-19T08:25:46Z |
| Allied Electronics & Automation | 70475844 | - | - | 3.85 | 3.43 | 3.43 | 3.43 | 2020-02-19T12:02:27Z |
| NAC Semi | XSFP00000071173 | 166,626 | - | - | - | 14.42 | 14.42 | 2020-02-19T19:35:43Z |
| NAC Semi | XSKDRABA0000062 | 4,750 | - | - | - | - | 3.29 | 2020-02-19T19:35:43Z |
| Semi Source | 573100D00010G | 250 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T19:42:24Z |
| Sourceability | 573100D00010G | 250,250 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T14:31:10Z |
| LTL Group | 3638129 | 41,751 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Quest | 573100D00010G | 60 | 17.50 | 14.00 | 8.75 | 8.75 | 8.75 | 2020-02-19T11:26:30Z |
| GreenTree Electronics | 573100D00010G | 16,750 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Chip 1 Exchange | 573100D00010G | 589 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| Classic Components | 573100D00010G | 11,550 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
| Abacus Technologies | 573100D00010G | 182,952 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | 573100D00010G | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| TransparentC | 573100D00010G | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | 573100D00010G | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 573100D00010G | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Aavid Thermalloy has several brands around the world that may have alternate names for 573100D00010G due to regional differences or acquisition. 573100D00010G may also be known as the following names:
- AAVID
- THERMALLOY
- AAVID THERM
- AAV
- THERM
- RED
- THM
- AAVI
- AAVID THERMALLO
- AAVID THERMALLOY LLC
- AVVID
- THERMALLO
- AAVID THERMA
- Aavid Thermal Division of Boyd Corporation
- THERMALOY
- AAVID THERMALOY
- AAVID THERMALL
- Aavid Thermal Division of Boyd Corp
- Aavid Thermal T
- AAVID THE
- AAVID THERMAL TECHNOLOGIES
- THERMALLOY INC
- Aavid Thermalloy Tech
- AAVID THERMAL TECH
- AAVID ENGRG INC