- Mfr. #:
- 66200421022
- Description:
- Headers & Wire Housings WR-MPC3 3mmMale Angd 4Pin DualRw PlstPegs
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Series: | WR-MPC3 |
| Latching Type: | Unlatched |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Packaging: | Tube |
| Contact Plating: | Tin |
| Termination Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Application: | Power, Wire to Board |
| Type: | Power |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Subcategory: | Headers & Wire Housings |
| Product Type: | Headers & Wire Housings |
| Product Category: | Headers & Wire Housings |
| Product: | Headers |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Mounting Style: | Board Lock |
| Factory Pack Quantity: | 63 |
| Current Rating: | 5 A |
| Number of Positions: | 4 Position |
| Termination Post Length: | 3.2 mm |
| Row Spacing: | 3 mm |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Unit Weight: | 0.035274 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Contact Type: | - |
| Accessory Type: | - |
| Housing Gender: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
The price and lead time for 66200421022 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
66200421022 Price & Stock
Würth Elektronik 66200421022 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 732-4711-5-ND | 613 | 4.35 | 4.29 | 3.47 | 3.22 | 3.22 | 2019-11-12T13:34:26Z |
| RS Components | 8285984 | 327 | - | 4.13 | 4.13 | 3.06 | 2.87 | 2019-11-12T20:59:02Z |
| RS Components | 8285984P | 327 | - | - | - | 3.06 | 2.87 | 2019-11-12T20:59:02Z |
| RS Components | 1216842 | - | - | - | 3.76 | 3.29 | 3.29 | 2019-11-12T20:59:02Z |
| Mouser | 710-66200421022 | 629 | 4.35 | 4.29 | 3.47 | 3.30 | 3.30 | 2019-11-12T00:04:50Z |
| element14 APAC | 1641822 | 20 | 4.77 | 4.71 | 3.80 | 3.62 | 3.62 | 2019-11-13T02:02:16Z |
| Conrad | 1088456 | Yes | 5.87 | 5.87 | 5.87 | 5.87 | 5.87 | 2019-11-12T02:39:51Z |
| Farnell | 1641822 | 126 | - | 4.48 | 3.92 | 3.57 | 3.50 | 2019-11-12T02:33:51Z |
| Newark | 19P1312 | 20 | - | 4.81 | 3.97 | 3.52 | 3.30 | 2019-11-12T02:47:24Z |
| Allied Electronics & Automation | 71071701 | - | - | - | 4.45 | 4.45 | 4.45 | 2019-11-12T14:41:42Z |
| J2 Sourcing | 66200421022 | 58 | - | - | - | - | - | 2019-10-25T13:30:02Z |
| Abacus Technologies | 66200421022 | 6,098 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:53:18Z |
| North Star Micro | 66200421022 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Würth Elektronik has several brands around the world that may have alternate names for 66200421022 due to regional differences or acquisition. 66200421022 may also be known as the following names:
- WURTH
- WURTH ELEKTRONIK
- WURTH ELECTRONICS
- WUERTH ELEKTRONIK
- WURTH ELECTRONICS INC
- WUERTH
- WURTH ELEK
- WURTH ELEKTRONI
- WURTH ELECTRONIK
- WURTH ELEKTRO
- WÜRTH
- WURTH ELECTRONI
- WURTH EKEKTRO
- WURTH ELEC
- WURTH ELECTRONIC
- WURTH ELECT
- WURTH ELEKTRONIK GMBH AND CO KG
- WURTH ELEKTR
- WURTH ELECTRONIC (PCB)
- WURTH ELECKTRONIK
- WURTH ELECTRONICS INC (VA)
- Würth Elektronik Group
- WURTH-E
- WURTH ELEKTRONIK GMBH & CO KG
- Wurth Elektronik Group