- Mfr. #:
- 662010113322
- Description:
- Headers & Wire Housings WR-MPC3 3mm Female 10Pin Dual Rceptacle
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Application: | Wire to Board |
| Product: | Wire Housings |
| Series: | WR-MPC3 |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Type: | Socket |
| Type: | Receptacle Housing |
| Housing Material: | Nylon |
| Latching Type: | Latched |
| Subcategory: | Headers & Wire Housings |
| Product Type: | Headers & Wire Housings |
| Product Category: | Headers & Wire Housings |
| Mounting Style: | Free Hanging |
| Housing Gender: | Female |
| Termination Style: | Crimp |
| Row Spacing: | 3 mm |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Number of Positions: | 10 Position |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Unit Weight: | 0.030336 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Contact Material: | - |
| Accessory Type: | - |
| Termination Post Length: | - |
| Mating Post Length: | - |
| Contact Plating: | - |
| Contact Gender: | - |
| Current Rating: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
662010113322 is available at OMO Electronic.We can offer 662010113322 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
662010113322 Price & Stock
Würth Elektronik 662010113322 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 732-1962-ND | 1,723 | 7.20 | 6.93 | 5.60 | 5.20 | 5.20 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| RS Components | 8286108 | 150 | - | 6.27 | 6.27 | 4.59 | 4.43 | 2020-02-01T15:25:19Z |
| RS Components | 8286108P | 15 | - | - | - | 4.59 | 4.43 | 2020-02-01T15:25:19Z |
| RS Components | 1725244 | - | - | - | - | 4.59 | 4.59 | 2020-02-01T15:25:19Z |
| Mouser | 710-662010113322 | 1,575 | 6.37 | 6.21 | 5.02 | 5.02 | 5.02 | 2020-02-03T23:00:00Z |
| element14 APAC | 1641837 | 290 | 7.24 | 7.06 | 5.70 | 5.29 | 5.29 | 2020-02-04T02:27:32Z |
| Conrad | 1088494 | Yes | 8.43 | 8.43 | 8.43 | 8.43 | 8.43 | 2020-02-04T02:43:21Z |
| Farnell | 1641837 | 429 | - | 6.24 | 5.04 | 4.68 | 4.59 | 2020-02-04T03:27:11Z |
| Newark | 19P1326 | 290 | - | 6.21 | 5.02 | 4.66 | 4.66 | 2020-02-04T03:24:16Z |
| Allied Electronics & Automation | 71071694 | - | - | 6.28 | 6.28 | 6.28 | 6.28 | 2020-02-03T11:34:12Z |
| Component Sense | 662010113322 | 35 | - | - | - | - | - | 2020-02-03T22:28:21Z |
| Abacus Technologies | 662010113322 | 6,098 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Würth Elektronik has several brands around the world that may have alternate names for 662010113322 due to regional differences or acquisition. 662010113322 may also be known as the following names:
- WURTH
- WURTH ELEKTRONIK
- WURTH ELECTRONICS
- WUERTH ELEKTRONIK
- WURTH ELECTRONICS INC
- WUERTH
- WURTH ELEK
- WURTH ELEKTRONI
- WURTH ELECTRONIK
- WURTH ELEKTRO
- WÜRTH
- WURTH ELECTRONI
- WURTH EKEKTRO
- WURTH ELEC
- WURTH ELECTRONIC
- WURTH ELECT
- WURTH ELEKTRONIK GMBH AND CO KG
- WURTH ELEKTR
- WURTH ELECTRONIC (PCB)
- WURTH ELECKTRONIK
- WURTH ELECTRONICS INC (VA)
- Würth Elektronik Group
- WURTH-E
- WURTH ELEKTRONIK GMBH & CO KG
- Wurth Elektronik Group